Von Cramon: Serbia të lirojë policët sa më shpejt

Read Time:1 Minute, 10 Second

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se Serbia, si vend që synon të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian, duhet të zbatojë sundimin e ligjit, të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe t’i largojë sa më shpejt policët e arrestuar të Kosovës.

Ajo, në një postim në Twitter ka kërkuar që të liron policët sa më shpejt, gjithashtu të hiqet ndalimi i njëanshëm i importit nga Serbia, i vendosur nga Kosova.

“Duke u përgatitur për t’u bërë anëtar i BE-së, Serbia duhet të ndjekë ‘Sundimin e Ligjit, respekton ligjin, respektoni marrëveshjet dhe të liron policët sa më shpejt. Në rrjedhën e një de-përshkallëzimi të mëtejshëm, ndalimi i njëanshëm i importit nga Serbia i vendosur nga Kosova gjithashtu duhet të hiqet. Çfarë bëjnë autokratët kur janë nën presion të brendshëm? Ata analizojnë rrugë për ta larguar vëmendjen prej problemeve të brendshme. Një shembull klasik duket se është incidenti i djeshëm në zonën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë” ”, shkrua ajo.

Viola von Cramon ka thënë se në bazë të informacionit, zyrtarët policorë të Kosovës nuk kanë lëvizur makinat e tyre, por kanë ecur në këmbë në zonën kufitare me Serbinë.

“Edhe nëse ky operacion i nënshtrohet ligjërisht, është e paligjshme që të hysh në territorin e Kosovës me forcat speciale të Serbisë dhe të lidhësh zyrtarët policorë si kriminelë lufte, dhe t’i dërgosh në Beograd”, shkruan tutje eurodeputetja.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post DASH kërkon lirimin e policëve të Kosovës të kidnapuar nga autoritetet serbe
Next post AGK e shqetësuar me pezullimin e licencës së Klan Kosova