Vuçiq, Lajçakut: Serbët në Kosovë po përjetojnë tortura

Read Time:54 Second

Pas vizitës në Prishtinë, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka vazhduar vizitën në Beograd. Në përpjekje për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës, Lajçak është pritur në takim nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Ne patëm një bisedë të sinqertë dhe të hapur për rrugën përpara, duke përfshirë nevojën për zgjedhje të reja lokale me pjesëmarrjen e serbëve dhe kthimin në dialog. Takimi dhe udhëtimi ndihmuan të qartësohen hapat e ardhshëm”, ka shkruar Lajçak në Twitter pas takimit me presidentin serb..

Ndërsa ky i fundit tha se me Lajçakun biseduan për situatën në Kosovë, mënyrat për të qetësuar tensionet në terren dhe zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri më tani.

“Edhe një herë paralajmërova se populli serb në Kosovë është i ekspozuar ndaj torturave dhe persekutimeve më të rënda në 15 vitet e fundit dhe ripërsërita kërkesat për respektimin e të drejtave dhe sigurisë së tyre. I kam bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të angazhohet më konkretisht për të gjitha këto çështje”, shkroi Vuçiq në një postim në Instagram.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Edi Rama nesër në Prishtinë, takohet me Vjosa Osmanin
Next post Ramush Haradinaj: Jemi për një qeveri të unitetit kombëtar, përfshirë edhe VV-në