Aktivisti i paepur dhe i palodhur për kauzën kombëtare, Hysen Ibrahimi, prej shumë vitesh zhvillon aktivitet pan shqiptar në shtetet skandinave, në veçanti në Suedi

Read Time:2 Minute, 6 Second

Shaqir Foniqi

Sot doli nga shtypi libri i radhës, i titulluar ”VEPRA 4 (Veprimtari kulturore), autor z. Hysen Ibrahimi. Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi.

HYSEN IBRAHIMI, OSE PENA E VYER PAN SHQIPTARE

Aktivisti i paepur dhe i palodhur për kauzën kombëtare, Hysen Ibrahimi, prej shumë vitesh zhvillon aktivitet pan shqiptar në shtetet skandinave, në veçanti në Suedi. Ai, qoftë si kryetar shumëvjeçar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani” në Suedi, qoftë si aktivist i thekur, gjithmonë ishte një zë i fuqishëm i shqiptarizmës. Ibrahimi nuk u lodh kurrë në rrugëtimin e tij, si një marathanomak, për çështjen shqiptare dhe sensibilizimin e saj në vendet skandinave.
Puna e tij e vyer i ngjason një peme plot me frute atdhetare, në shkallë lapidare.

Hysen Ibrahimi po lë gjurmë të thella edhe në publicistikë, duke botuar tituj me opinione, por edhe monografi.

Ai, duke ditur se gazetaria është sikur pema që rrënjët i ka të hidhura, por frutin e ka të ëmbël, i ka hyrë kësaj hullie me plot elan dhe dashuri.

Ai tashmë është dëshmuar më se një herë se shkrimin e ka pasion dhe vokacion shpirtëror, prandaj çdo vepre i qaset me seriozitet dhe angazhim deri në admirim.
Ky elan e përshkon edhe veprën e tij të radhës, të titulluar ”VEPRA 4”, (Veprimtari kulturore), cila pa dyshim do të jetë një gjerdan plot shkrime interesante dhe faktografi të përzgjedhura e domethënëse.

Pra, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, që nga themeli e ruan dhe kultivon prefiksin Pan shqiptare, sepse është bērë një vatër e ngrohtë, ku të gjitha mendjet e ndritura gjejnë vend, me shkrimet e vyera, e me taban kombëtar!

Ajo, ka relacione të ngrohta me Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe me intelektual nga e gjithë gjeografia jonë kombëtare, ku organizohën aktivitete të rëndësishme e të përfillshme shkencore, me çka shoshitën çështje të mëdha, që kanë të bëjnë me fatin e kombit!
Një Akademi do të organizohet edhe sivjet më 18 shkurt 2023 me rastin e 500 vjetorit të Mbretërisë së Suedisë dhe 15 vjetorit të shtetit të Kosovës.

Me një fjalë, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, me qendër në Suedi, është për çdo lakmi.

Kësisoj, unë, në cilësinë e recensentit, kam dhënë pëlqimin për botimin e veprës së tij, shoqëruar me urimin dhe shpresën se nuk do të ndalet në rrugëtimin e tij shkrimor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Christopher Hill: Asociacioni obligim, por nuk mund të krijohet menjëherë
Next post Draft statuti i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe do të prezantohet javën e ardhshme në Kosovë