Gjeniut  të letësisë shqipe, Jeronim De Radës

Read Time:37 Second

Karvanit Rilindas i prine

O gjeniu mjekërr bardhë

Për atdhe jetën e shkrive

Në zemrat tona jeton i gjallë

Ideolog i Rilindjes Kombëtare

Autor i shumë veprave me vlerë

Arbëresh i rapsodive shqiptare

Që nuk vyshken asnjëherë

Penda jote e artë

Gjurmë la në letërsi

Lum kombi që të pati

Tè varfër do të ishim pa ty

Skënderbeu i Pafan

E këngët e Milosaos

Janë testament ynë i gjallë

Për zgjuarësinë tënde të rrallë

Katalizator i ndërgjegjes Kombëtare

Në mbarë Shqiptarinë

O më i madhi i të mëdhenjëve

Që lartësove Shqipërinë

Në një dhomë shumë të errët

Në shtratin e vdekjes

Shqiptoi këto fjalë:

“Gjaku i Arbërit po shkon”

“Gjaku i Arbërit po shkon”

Dhe mbylli sytë përgjithmonë

ARGJIRO UKIMERI MA.SCI – PEDAGOGE

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Delegacioni i Kosovës në AP të NATO-s: Vendimi i sotëm, shenjë e mirë
Next post Opinion: <strong>Pse po “çuditen” opinioni shqiptar dhe ai ndërkombëtar me Albin Kurtin?!</strong>