Borrell e Lajçak: Autorët e sulmit duhet të përballen me drejtësinë

Read Time:54 Second

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se e dënon ashpër sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjskë në veri të Kosovës. Borrelli ka thënë se autorët e sulmit duhet të përballen me drejtësinë.

“Dënoj në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjska/Banjskë në veri të Kosovës, i cili la të vdekur një polic dhe dy të plagosur. Të gjitha faktet rreth sulmit duhet të vërtetohen. Autorët përgjegjës duhet të përballen me drejtësinë”, ka thënë ai.

Borell ka thënë se Bashkimi Evropian u bën thirrje të gjithë akterëve të punojnë për ta depërshkallëzuar situatën në veri të Kosovës.

Edhe emisari i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak e ka dënuar fuqishëm sulmin e tmerrshëm kundër policisë së Kosovës.

“Dhuna e çdo forme është absolutisht e papranueshme. Zemra ime është për viktimat, familjet dhe kolegët e tyre. Autorët duhet të dalin para drejtësisë. Palët duhet t’i kthehen dialogut menjëherë”, ka shkruar Lajçak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Hovenier pas takimit me Kurtin: Të shqetësuar me situatën
Next post Situata në veri, reagon kryeministri Rama: Kriminelët para drejtësisë