Ja pse Lulzim Basha, Memli Krasniqi dhe Lumir Abdixhiku nuk janë dështakë

Read Time:4 Minute, 7 Second

Nga Skënder Sadri KAPITI

Në Shqipëri ka dështuar tërë tranzicioni, dhe për këtë autorësinë e ka ajo politikë e cila e dominoi tranzicionin , dhe e cila tashmë njihet dhe është emërtuar nga publiku si establishmenti i vjetër politik dështak.Dhe ky establishment nuk identifikohet me një , dy apo tre persona por janë grupime klanore përfituesish politiko-turlipartizan.Dhe crrënjosja e këti lloj regjimi është shumë e vështirë, dhe këtë e bëjnë vetëm demokracia e ndërgjegjsuar dhe e pjekur politikisht me zgjedhje të lira e demokratike por me mbështetjen e SHBA-ve

Dikush në Kosovë , lexova një shkrim të tij se na paska zbuluar se kush janë dështakët e mëdhej shqiptarë. Ai aty  përmënd se në Shqipëri është Lulzim Basha. Ky opininist nuk e njeh fare realitetin shqiptar ose nuk i intereson që ta thotë të vërtetën.Dhe jo vetëm ky por ka edhe disa të tjerë që citojnë  për Bashën po ato që thonë politika e vjetër dështake në Shqipëri .

Dështak në politikë i thuhet vetëm atij ose atyre  që kane qenë kryeministër dhe që prej keqqeverisjes së tyre  ka dështuar shteti demokratik; dështak në politikë quhen  ata  prej të ciliëve ka dështuar dhe nuk ka funsionuar shteti,shoqëria, sistemi juridik  dhe lufta kundër korrupsionit.

Në Shqipëri dështak ishte sistemi komunist, dhe tani dështak është sistemi i korrupsionit që nuk është ngritur nga Basha , por është  ngritur dhe instaluar  nga ata të cilët kanë qenë e janë kryetar shteti në Shqipëri.

Në Shqipëri dështak nuk është Lulzim Basha por është “Trekëndëshi i Bermudës” të cilët kanë instaluar sistemin kriminal të korrupsionit.

Dhe ta quash Bashën dështak dhe jo ishspiunin e sigurimit te  shtetit , as të shpallurin non grata për korrupsion dhe as atë i cili ka ndërtuar narkoshtetin kjo është dashakeqësi, injorancë dhe verbëri politike.

Ju në Kosovë, mjerisht opinioni atje është akoma i fanatizuar pas ishkryeminstrave e kryetarëve të Shqipërisë, pavarësisht se e dinë mirë se asnje regjim si ai  mbretëror, komunist apo edhe demokratik  e deri më sot kurrë nuk u ka interesuar problemi i Kosovës por vetëm sa për interesa pushteti edhe Kosova është përdorur vetëm si retorikë.

Prandaj ndryshimi në Shqipëri,ardhja në pushtet e Bashës dhe e një elite të re politike patriotike reale ,demokratike e vertetë dhe proamerikane është në të mirë jo vetëm të Shqipërisë por edhe të Kosovës

Ti quash dështakë Lumir Abdixhikun  dhe Memli Krasniqin në Kosovë kjo është përpjekje për të justifikuar dhe rikthyer në pushtet ishdështakët e mëdhej dhe të vërtertë Thaci, Mustafa dhe Haradinaj.Të quash dështak Lumirin dhe Memlin kur  dhe pse ata po paguajnë prej dështimeve të paraardhësve të tyre Thaci e Mustafa kjo nuk e di cfarë logjikisht është.

Por, zakonisht dështakët dhe nihilistët  akuzojnë të tjerët për dështim.

Lumir Abdixhiku dhe Memli Krasniqi  nuk janë dështakë se përse ata nuk po kanë sukses politik kundër Kurtit.

Ata nuk do kenë  sukses edhe për një kohë të gjatë, nuk do kenë ata të dy apo edhe nëse dikush tjetër do ishte në vënd të tyre.

Kjo pasi pasojat dhe dështimet e Thacit e Mustafës duan kohë që të shlyhen nga kujtesa kolektive.Memli Krasniqi dhe Lumir Abdixhiku që të kenë sukses dhe të ngjallin besim e shpresë ata duhet të ndahen nga e vjetra politike korruptive dhe e papërgjegjshme  e Partive të tyre PDK e LDK; pra duhet që t’i hapin  partitë dhe të bëjnë transparencë dhe Vetting politik të partive respektive të drejtuara prej tyre, pasi ata të dy nuk kanë mbi shpatulla kusure e përgjegjsi për të papërgjegjshmit prej të cilëve humbi thellë PDK-ja dhe sidomos LDK-ja

Ndërsa në Shqipëri Basha nuk është dështak ,por ai ka shumë e shumë vështirësi në betejën e tij kundër deshtakëve të politikës së vjetër e cila është bërë bashkë me oligarkët dhe me mediat kundër Lulzim Bashës.

Nuk i thuhet dështak Bashës kur ai ka mbështetjen amerikane për t’i dhënë fund tranzicionit traumatik e korruptiv në Shqipëri.

Nuk është dështak Basha që nuk ka arritur akoma të bëhet kryeministër, por dështakë të vërtetë janë ata prej të cilëve duke qenë ishkryeministra  dhe ai që sot është kryeministër, Shqipëria mbeti e fundit në rrugën e zhvillimit, integrimit, e fundit në ndërtimin e shtetit ligjor dhe e fundit në luftën kundër krimit e korrupsionit.

Basha po lufton për cmontimin e këtij sistemi korruptiv, sistem për cmontimin e të cilit po luftojnë Vetting-u, SHBA ,BE dhe  Basha me Elitën e Re politike  të PD-së.

Lumiri e Memli  sot nuk kanë se si ta mundin Kurtin sepse Kurti ,por edhe Osmani nuk janë të korruptuar dhe po e luftojnë korrupsionin dhe me pasojat e rënda që këtyre ua lanë dështakët e mëdhej paraardhës, pasoja prej të cilave po paguajnë edhe Memli Krasniqi , edhe Lumir Abdixhiku dhe kushdo tjetër po të ishte në vënd të tyre.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Shaip Kamberi kërkon avancimin e të drejtave të pakicave në Serbi
Next post Ja si e kam paralajmëruar rrënimin e PD-së së  Shqipërisë dhe LDK-në e Kosovës që para 6 viteve