Lajçak ia kujton Vuçiqit: Të gjitha marrëveshjet e Dialogut duhet të zbatohen

Ka përfunduar takimi në Beograd mes emisarëve Miroslav Lajçak nga BE-ja dhe Gabriel Escobar nga SHBA-ja me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Përfaqësuesi i BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se në këtë takim ia ka përcjellë presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mesazhin për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të dialogut.

Përmes një postimi në Twetter, Lajçak ka bërë të ditur se në këtë takim ka kërkuar edhe zbatimin e Marrëveshjes së vitit 2011 për Lirinë e Lëvizjes.

“Pati një diskutim të vështirë, por të përgjegjshëm me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Me këtë rast i përcolla mesazhet dhe theksova se të gjitha marrëveshjet e Dialogut duhet të zbatohen, përfshirë edhe Marrëveshjen e vitit 2011 për Lirinë e Lëvizjes. Ne do të vazhdojmë bisedimet tona më vonë sonte”, ka shkruar Lajçak.

Fillimisht takimi u zhvillua mes Lajçak e Vuçiq kurse më vonë takimit iu bashkua edhe emisari amerikan, Gabriel Escobar.

Lini një Përgjigje

Previous post Berisha & Meta dy batakçinjë që për tre dekada në pushtet kidnapuan Bektashizmin!
Next post Futboll: Ballkani i Suharekës në Grupin G në UEFA Conference League