Vullnetarët shqiptarë në Turqi

Read Time:56 Second

Përveç Ushtrisë së Kosovës, edhe ekipet e shpëtimit në Turqi po vazhdojnë me operacione për kërkim-shpëtim. Me këtë rast, edhe Shoqata e Kosovës për Kërkim dhe Shpëtim është duke bërë punë vullnetare në shpëtim të qytetarëve dhe gjetjen e viktimave nga rrënojat pas tërmetit të shkaktuar.

Të vendosur në njërën nga zonat më të prekura nga tërmeti në Turqi, Shoqata e Kosovës për
Kërkim dhe Shpëtim, bashkë më pjesëtarët të vendosur në Hataya, po vazhdojnë më
kërkim-shpëtim.
Mentor Maloku, në një deklaratë për RTK-në, ka dhënë detaje nga operacioni i sotëm dhe punës vullnetare që po bëjnë.

“Jemi në qytetin e Hataya-t, në epiqendër të tërmetit. Ne si shoqatë jemi munduar dhe do të
mundohemi të japim maksimumin, qoftë në shpëtim jete ose në nxjerrje të trupave të qytetarëve” tha Mentor Maloku, nga SHKKSH

Po ashtu ai ka njoftuar për gjendjen aktuale atje, teksa shtoi se qyteti është i shkatërruar plotësisht, ku, pothuajse në çdo shtëpi ka një të vdekur.
Nga tërmetet në Turqi dhe Siri janë shkaktuar mbi 33 mijë viktima. Sipas OBSh-se, numri i viktimave mund të dyfishohet.

https://www.facebook.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post “Mesazhi” që dha sot me 11 Shkurt protesta e Foltores dhe Partisë së Lirisë
Next post Lajçak paralajmëron takime të nivelit të lartë për dialogun Kosovë-Serbi