Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin

Read Time:1 Minute, 4 Second

Myslimanët në tërë botën, ashtu edhe në Kosovë dhe Shqipëri, sot kremtouan festën e Kurban Bajramit, festë kjo e cila simbolizon sakrificën e besimtarëve ndaj Zotit dhe humanitetin ndërmjet njerëzve.

Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar kësaj feste, është mbajtur në “Xhaminë e Madhe” në Prishtinë.

Ritet për këtë festë nisën me faljen e namazit të sabahut që u bë në ora ora 4:32 minuta.

Ligjëratën tematike kushtuar festës së Kurban – Bajramit e mbajti Orhan Bislimaj – kryeimami i KBI-së së Prizrenit.

Namazi i Kurban-Bajramit është falur në orën 5.43 dhe i priu kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame të Prishtinës, Burhan ef. Hashani, ndërsa hytben – mesazhin e Kurban – Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava.

Gjithasht edhe besimtarët në të gjithë qytetet e Shqipërisë falën Namazin në orën 06:05. Në Tiranë falja u bë në sheshin Skënderbej, ku qytetarët ishin të shumtë në numër.

Festa e Kurban Bajramit është një nga dy festat më të rëndësishme të besimtarëve muslimanë: Fiter Bajramin dhe Kurban Bajramin.

Kreu i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bajram Spahiu, gjatë fjalës së  tij përmendi disa çështje aktuale për shoqërinë shqiptare, një ndër të cilat është edhe varfëria.

Kjo festë simbolizon sakrificën dhe mëshirën e madhe për afrimin me Zotin.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Protestë në Shqipëri, Sali Berisha: Edi Rama, ne të dy jemi armiq!
Next post Fjala e Hapjes e mbajtur në Lezhë nga Mr.sc.Nue Oroshi Kryetar i Shoqatës së Intelektualeve Shqiptarë “ Trojet e Arbrit “