Home » Vendore

Delegacioni i Komitetit të Helsinkit pritet nga kryetarja e Preshevës znj. Sinani

Delegacioni i Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi, i kryesuar nga Sonja Biserko sot vizitoi komunën e Preshevës, ku pritet në kabinetin e kryetares së Komunës së Preshevës nga znj. Ardita Sinani. Delegacioni është duke grumbulluar informacione mbi gjendjen e të drejtave të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës me qëllim të përpilimit të Raportit të rradhës... 

FJALIMI I ZNJ. SINANI NË AKADEMINË PËRKUJTIMORE TË DËSHMORËVE TË UÇPMB

Të respektuara familje të dëshmorëve,Të nderuar veteranë dhe invalidë,Të nderuar zyrtarë komunalë dhe përfaqësues të OVL së UÇPMB-së,Zonja dhe zotërinj, motra dhe vëllezër. Sot po bëhën plotë njëzet vjet nga 14 Maji i vitit 2001. Nga dita e rënies heroike të dëshmorëve të Zonës Operative të Preshevës të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Para... 

Mbahet mbledhja e parë e këshillit komunal në Preshevë në krye me Ardita Sinanin

Në cilësinë e kryetarës së Komunës, sot mbajta mbledhjen e parë të Këshillit Komunal.Ndër pikat e shumta me të cilat bashkërisht me anëtarët tjerë të Këshillit Komunal i miratuam ishin edhe formimet e komisioneve për të shqyrtuar se si janë shpenzuar mjetet e buxhetit publik nga qeverisja paraprake. Është me rëndësi t’i qartësojmë dyshimet e shumta për korrupsion dhe... 

Ardita Sinani: Më vjen keq që ish-kryetari i Komunës nuk mori pjesë në pranim-dorëzimin e detyrës

Sot, në shoqërimin e Zëvendës kryetarit të Komunës, z.Ragmi Mustafa dhe të kryetarit të Kuvendit Komunal, z.Sami Salihu; me bashkëpunëtorë, fillova zyrtarisht detyrën e kryetares së Komunës së Preshevës.Më vjen keq që ish-kryetari i Komunës nuk mori pjesë në pranim-dorëzimin e detyrës dhe të dokumentacionit teknik e administrativ. E kuptoj egon personale dhe qëllimin për... 

Mbahet seanca e parë e KK të Preshevës, z.Salihu zgjidhet kryetar i Kuvendit ndërsa Ardita Sinani kryetare e Komunës

Sot, Kuvendi komunal mbajti seancën konstituive ku u zgjodhën organet udhëheqëse të Komunës së Preshevës të dalura nga zgjedhjet e 28 marsit. Bazuar në marrveshjen mes partnerëve të koalicionit të PDSH-së, PVD-së, LR-së dhe UDSH-së, z.Sami Salihu, Kryetari i Lëvizjes për Reforma është zgjedhur kryetar i kuvendit komunal. Z.Salihu me 22 vota për. Pas mbylljes se punimeve... 

OVL e UÇPMB-së: Njoftim

Me rastin e 20 vjetorit ,,JUBILAR,, të rënies së dëshmorëve të UÇPMB-së, të Zonës Operative të Preshevës, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së, organizon dhe kujton rënien heroike të dëshmorëve të kombit duke bërë homazhe dhe duke vendos kurora lulesh në vendin e rënies dhe varrezave të dëshmorve. Homazhet do të bëhen: – më 12 maj 2021, me rastin e rënies... 

Ardita Sinani: Nga sot, komuna jonë nuk varet nga gishtat e telekomanduara nga Beogradi në Kuvendin e Preshevës

Të nderuar qytetarë të Komunës së Preshevës, Sot, pas disa javësh negociatash, në emër të Partisë për Veprim Demokratik, firmosa marrëveshjen për bashkëqeverisje me Partinë Demokratike Shqiptare, Lëvizjen për Reforma dhe Unionin Demokratik Shqiptar. Ky koalicion i ish-partive opozitare shqiptare ishte vullnet i shumicës prej jush, të cilët votuat në zgjedhjet e fundit... 

Finalizohet marrëveshja për formimin e koalicionit qeverisës në Preshevë

Mbrëmë Pdsh, PVD, LR dhe UDSH kanë finalizuar marrëveshjen për formimin e koalicionit qeverisës në Preshevë Bisedimet katërpalëshe për formimin e qeverisjes së re në Preshevë, kanë mbetur të finalizohen me nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëqeverisje. Këto do të jenë pozitat udhëheqëse në qeverisjen e ardhshme lokale të Komunës së Preshevës: Kryetari i... 

SHTKKLP organizon konferencë shkencore, me temë : “ZEJTARIA DHE TREGTIA NË LUGINË TË PRESHEVËS DHE NË VISET SHQIPTARE”

N J O F T I MShoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në PreshevëO R G A N I Z O NKonferencë shkencore, me temë : “ZEJTARIA DHE TREGTIA NË LUGINË TË PRESHEVËS DHE NË VISET SHQIPTARE”Nëntemat: -Fillet e zejtarisë dhe tregtisë.-Zejtaria dhe tregtia pas Luftës së Parë Botërore.-Zejtaria dhe tregtia pas Luftës së Dytë Botërore.-Zejtaria... 

KNSH shpreh shqetësim lidhur me provokimet dhe tensionimin e situatës në Luginën e Preshevës

Këshilli Kombëtar Shqiptar shpreh indinjatën dhe shqetësimin lidhur me me aktet qyqare të provokimit dhe tensionimit të situatës në Luginën e Preshevës. Persona të pa identifikuar në mbrëmje kanë dëmtuar me grafit lapidarin e dëshmorit UÇPMB-së, Fatmir Ibishi, dhe në vendë të flamurit kombëtar shqiptar është vendosur flamuri i Serbies në hyrje të fshatit Konçul të Komunës... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress