Home » Vendore

POLITIKANË TË TIRANËS, MJAFT MË ME ANTIKOSOVARIZËM

Nga Skënder Sadri KAPITI Duhet të kini shumë kujdes  Ju politikanët e Kosovës, se problemi kombëtar i shtetit kosovar, konsolidimi juridik, demokratik, i pavarësisë  dhe  i njohjeve, si  dhe i antarësimit në OKB, NATO dhe i integrimit në BE nuk zgjidhen nga politika e Tiranës dhe as nga një person i vetëm i politikës e pushtetit në Kosovë, qoftë ai edhe Kryeministër apo President... 

Johaness Hahn: Duhet kohë dhe durim për heqjen e vizave

Komisioneri për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johaness Hahn, tha se e kupton problemin e vizave dhe padurueshmërinë që kanë në Kosovë politikanët dhe qytetarët, pro janë disa rregulla që duhet të shkojnë në procedurë. Ai tha se duhet kohë për të marrë vizat, nëse i marrin kohën që u është dashur Ukrainës dhe Gjeorgjisë. ‘Kërkoj durim edhe... 

Johannes Hahn nesër do të vizitojë Kosovën

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn do të vizitojë nesër Prishtinën. Në vizitën e tij në Kosovë, Hahn do të takohet me krerët e vendit. I pari me të cilin do të takohet Hahn, është presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Takimi Thaçi-Hahn nis në ora 13:15. Pas përfundimit të këtij takimi, Hahn do ta takohet... 

Serbia mbyllë terminalin doganor në Preshevë dhe e vendosë në Vranjë

Nën arsyetimin se ka rënë importi dhe eksporti, Qeveria e Serbisë ka mbyllur terminalin doganor në Preshevë, duke e zhvendosur në Vranjë, 40 kilometra larg kufirit. Mbyllja e këtij terminali ka ngjallur reagime në Luginën e Preshevës, ku këtë vendim e shohin si reflektim politik. Përmes një komunikate  për opinion  Ministria e Financave dhe Ekonomisë e Republikës së Serbisë,... 

Kryetarja e PVD-së dega në Preshevë, Ardita Sinani mesazh urimi për festën e 28 Nëntorit

Të nderuara motra, të nderuar vëllezër kudo që jeni, Me krenari të madhe Ju uroj ditën e Flamurit, njëherit edhe datën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Në këtë datë historike për të gjithë Shqiptarët kudo që jetojnë, e sidomos për Shqiptarët e komunës së Preshevës, shpreh mirënjohjen e thellë për të gjithë ata që luftuan, u flijuan dhe kontribuan secili në... 

Kryetari i komunës së Preshevës Shqiprim Arifi mesazh urimi për festën e 28 Nëntorit

Moment i rëndësishëm për tu ndalur dhe nderuar historinë, sakrificat dhe përpjekjet e kombit për liri, pavarësi e dinjitet. Ngjarje që na obligon që të gjithë të punojmë për çdo ditë për realizimin e idealeve dhe synimeve tona. 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar është dhe do të mbetet njëra ndër ngjarjet më të ndritura të popullit shqiptar. Është vlerë që duhet të... 

Lëvizja Për Reforma e PDSH-së uron të gjithë shqipëtarët festën e 28 Nëntorit

Të nderuar shqiptarë, Të nderuar qytetarë shqiptarë të Luginës së Preshevës, Të nderuar anëtarë, simpatizantë, aktivistë dhe ju mbështetës të LR-PDSH-së, URIME FESTA E 28 NËNTORIT Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kjo është një ndër... 

Veseli: nga Vlora në Boletin, nga Presheva në Ulqin, nga Shkupi në Shkodër, na bashkon nderimi për të parët tanë

Sot, në këtë ditë të shenjtë për kombin tonë, nga Vlora në Boletin, nga Presheva në Ulqin, nga Shkupi në Shkodër, na bashkon nderimi për të parët tanë, na bashkon nderimi për të gjithë ata burra e gra që edhe në ditët më të vështira mbajtën gjallë idenë e kombit dhe bënë gjithçka mundën për lirinë e tij. Kështi tha sot në Boletin të Mitrovicës, kryetari i Kuvendit... 

Kryeparlamentari Kadri Veseli, ka bërë homazhe te varri i simbolit kombëtarë të lirisë së Kosovës, Adem Demaçi

Veseli tha se sot është një e e ditë e madhe për kombin tonë, dhe se në këtë ditë, kemi për obligim të jemi pranë kujtimit të atyre që me jetën e tyre nderuan kombin. “I tillë ishte Adem Demaçi, simboli më unik i gjithë lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës”, tha Veseli. Ai tha se gjithë jeta e Adem Demaçit ishte në shërbim të frymës së 28 Nëntorit,... 

Këshilli Nacional zgjedh për kryetarë bartësin e listës së PVD-së, Ragmi Mustafën

Kuvendi i Këshillt Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, zgjodhën për kryetar Ragmi Mustafën nga Komuna e Bujanocit. Pas zgjedhjes në krye të këtij organi të rëndësishëm, sidomos duke marrë parasysh situatën e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë, z.Mustafa ka ndërmarrë hapat e parë duke ju drejtuar qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës që ta shqyrtojnë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch