Kombëtarja e Kosovës, Kampionatin Evropian 2024, e kanë nisur me barazim

Read Time:47 Second

Kombëtarja e Kosovës në futboll, aventurën e re kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024, e kanë nisur me barazim.

‘Dardanët’ barazuan me Izraelin (1-1), midis Tel Avivit, në ndeshjen e parë të kualifikueseve për Evropianin e ardhshëm.

Pjesëloja e parë ka kaluar me dominimin e Izraelit, megjithatë, Kosova erdhi në epërsi në minutën e 36-të falë autogolit të Dasa, rezultat më të cilin skuadrat shkuan në pushim.

Fraksioni i dytë, ka prodhuar sfidë mjaft interesante, me ritëm më të shpejtë të lojës dhe raste më të shumta nga të dy skuadrat.

Izraelitët përmes Peretez (56’), u rikthyen në lojë duke barazuar shifrat në 1-1. Futbollistët tonë pas golit të pranuar tentuan që të gjejnë edhe golin e dytë, megjithatë, tentimet e tyre ishin të pasuksesshme sikurse të pasuksesshme ishin edhe tentimet e izraelitëve.

Kosova pas tri ditëve përballet me Andorrën në ‘Fadil Vokrri’, ndeshje në të cilën skuadra jonë hynë me objektiv të qartë, fitoren.