Kryeministri ​i Kosovës z. Albin Kurti publikon vendimet për targat dhe letërnjoftimet

Read Time:1 Minute, 17 Second

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka publikuar vendimet e sotme të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet ndaj letërnjoftimeve të lëshuara nga Serbia dhe regjistrimin e automjeteve me targa RKS për automjetet e pajisura me targat “KM”.

“Me vendim të qeverisë sot rregulluam kalimin e kufirit shtetëror për qytetarët me dokumente personale të lëshuara nga autoritetet e Serbisë, si dhe veturat me targa të regjistrimit të Serbisë. Çdo person që paraqitet për kalim të kufirit shtetëror me dokument të identifikimit personal të lëshuar nga autoritetet e Serbisë, në pikë-kalimet kufitare do të pajiset me një fletë-deklarim që përkohësisht e zëvendëson përdorimin e dokumentit të tillë.

Ndërsa automjetet me targa të regjistrimit të Serbisë që paraqiten për kalim të kufirit shtetëror dhe kanë për qëllim të lëvizin në territorin e Republikës së Kosovës, duhet të vazhdojnë të kenë të vendosur ngjitësin në pjesën e simboleve dhe emërtimit shtetëror. Ky mekanizëm do të vlejë deri me 31 tetor 2022″, ka shkruar kryeministri Kurti në Facebook.

Ai ka shkruar edhe për një vendim tjetër në mbledhjen e sotme që u mundëson regjistrimin e automjeteve me targa RKS për të gjitha automjetet e pajisura me targat “PR”, “KM”, “PZ”, “GL”, “UR”, “PE”, “DA” apo “ĐA” nga 10 qershori 1999 deri më datë 21 prill 2022.

“Regjistrimi do të fillojë më 1 gusht 2022 dhe do të zgjasë deri më 31 shtator 2022. Ky vendim ka karakter të papërsëritshëm pas përfundimit të periudhës së vlefshmërisë” ka shkruar Kurti.

Ja vendimet e plota të publikuara nga Kryeministri Kurti:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Doli nga shtypi libri i titulluar “FLAKË”, (Përmbledhje me poezi) i autorit Adnan Jetullahi
Next post Vuçiqi dhe Petkoviqi dramatizojnë situatën pas vendosjes së reciprocitetit