Edi Rama letër Blinkenit: Koha për një samit të NATO-s në Ballkanin Perëndimor

Read Time:2 Minute, 27 Second

Kryeministri i Shqipërë Edi Rama i është drejtuar me letër falënderimi Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken për vizitën e tij në Tiranë dhe për kontributin e dhënë nga SHBA për Shqipërinë.

Rama në letrën drejtuar Blinkenit i ka shprehur atij kërkesën për të realizuar një samit të Aleancës së Atlantikut të Veriut në Ballkanin Perëndimor.

“Besoj se ka ardhur koha që Aleanca të thërrasë për herë të parë një Samit të plotë në Ballkanin Perëndimor që është mbajtur ndonjëherë”, shkruan Rama.

Rama nënvizon se Shqipëria mbetet e palëkundur për paqen dhe stabilitetin rajonal.

Letra e kryeministrit Rama:  

I nderuari Sekretar Blinken,

Me vlerësim të thellë ju shpreh mirënjohjen time të sinqertë për ju dhe delegacionin tuaj për vizitën tuaj në Tiranë.

Gjithashtu dëshiroj të shpreh vlerësimin tim të thellë për të gjithë ata që ndihmuan realizimin e kësaj vizite, veçanërisht Ambasadën Amerikane në Tiranë.

Më lejoni të përfitoj nga ky rast për të riafirmuar angazhimin e palëkundur të qeverisë shqiptare për aleancën tonë me Shtetet e Bashkuara dhe synimet tona të përbashkëta për promovimin e demokracisë, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut.

Qeveria shqiptare mbetet e përkushtuar për të mbështetur reformën shumë të nevojshme të shtetit të së drejtës si një bazë kritike e demokracisë shqiptare dhe një shtyllë jetike në përpjekjet tona për të luftuar korrupsionin.

Gjithashtu, ne njohim rëndësinë e punës për të reformuar sektorë të tjerë kritikë të shoqërisë, të cilët janë thelbësorë për suksesin e rrugës së integrimit të Shqipërisë në BE.

Ndërsa përgatitemi për samitin e ardhshëm të NATO-s në Uashington, dëshiroj t’ju siguroj për angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për paqen dhe stabilitetin rajonal.

Ne besojmë se është thelbësore të vazhdojmë të punojmë së bashku për të garantuar stabilitetin rajonal dhe për të zmbrapsur ndikimet e jashtme malinje, siç ndamë gjatë takimit tonë në Tiranë.

Besoj se ka ardhur koha që Aleanca të thërrasë për herë të parë një Samit të plotë në Ballkanin Perëndimor që është mbajtur ndonjëherë.

Në vijim të diskutimit tonë në Tiranë, dëshiroj të ritheksoj synimin e Shqipërisë për të pritur Samitin e NATO-s 2027, menjëherë pas atij që do të mbahet në vitin 2026, të cilin Turqia e ka ofruar bujarisht.

Si një vend aleat, Shqipëria ka treguar gjithmonë përkushtimin e saj të palëkundur ndaj unitetit dhe vlerave të Aleancës. Duke ecur përpara për të pritur Samitin e NATO-s, roli i saj është ndriçues i vlerave dhe qëllimit të Aleancës në këtë pjesë të Evropës.

Kjo ngjarje do të ishte me rëndësi historike dhe strategjike si për rajonin ashtu edhe për Aleancën. Do të përcillte mesazhin e fortë se rajoni është i një rëndësie strategjike për Aleancën.

Ju falënderoj përsëri Sekretari Blinken për vizitën tuaj në Tiranë dhe për mbështetjen tuaj të vazhdueshme për përpjekjet e Shqipërisë për të promovuar demokracinë dhe stabilitetin në rajon.

I nderuari Antony Blinken, Sekretar i Shteteve të Bashkuara në Departamentin e Shtetit Uashington, DC 20500.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Michael Roth: Vuçiqi është zgjatje e Kremlinit dhe Pekinit në Evropë
Next post Më lër të flas…!!!!